УПРАВЛІННЯ КУЛЬТУРИ ІЗЮМСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
 
ОФІЦІЙНИЙ САЙТ

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Новини


16 квіт. 2021
Палац молоді та підлітків "Залізничник"
Що таке цирк?

14 квіт. 2021
Управління культури Ізюмської міської ради
Ізюмські колективи на фестивалі Весно-LOVE (м. Запоріжжя)

6 квіт. 2021
Міський Палац культури
День Театру від театрального колективу ШОК

Всі новини

Ізюмський Краєзнавчий музей ім. М.В. Сібільова

 

     

 

- Адреса музею: м. Ізюм, вул. Соборна,12                Директор закладу:

- Телефон: (05743)2-13-94                                    Махортова Ольга Володимирівна

- Е-mail: [email protected]

- Режим роботи музею (адміністративний): пн.-чт. 8.00-17.00;  пт. 8.00-16.00

                                                                                           (перерва 12.00-12.45)

- Режим роботи для відвідувачів: вт.-нд. 9.00-16.00

                                                                       (перерва 12.00-13.00), пн. - вихідний

                                                          перший вівторок кожного місяця - день відкритих дверей

- Статут Ізюмського краєзнавчого музею імені Сібільова в новій редакції

.

Рішення виконавчого комітету ІМР № 0984 від 22.12.2020 «Про затвердження переліку платних послуг у сфері культури та встановлення розміру оплати за них з 01.01.2021р.» (переглянути)

 

 

 

Інтерактивні заходи в музеї 

 

ЗАПРОШУЄМО ВІДВІДАТИ ВИСТАВКИ:

 

Перший поверх

 

Перший зал. «Природа рідного краю»

 

Другий зал. «Відкриті фонди музею» У відвідувачів є унікальна можливість познайомитися з рідкісними та, навпаки, типовими для свого часу експонатами. Це можливість дізнатися, як формується зібрання музею, побачити предмети, які ніколи раніше не експонувалися.

 

Третій зал. «Зачарований пейзаж» Персональна виставка художника Сергія Капрана.

 

 

Другий поверх

 

Перший зал. Доісторія та історія Ізюмщини.

 

 

Другий зал. «З Україною в серці разом до ПЕРЕМОГИ»

 

 

 

Третій зал. «Ремесла та промисли на Ізюмщині»

 

 

 

         Колектив музею:

 

 

                 

.

    

 

            Перші кроки у заснуванні Ізюмського краєзнавчого музею були зроблені ще в 1914 році Миколою Вікентійовичем Сібільовим. Важко переоцінити його вклад в археологію і краєзнавство. Сотні пошукових експедицій, десятки тисяч археологічних знахідок, їх класифікація і описи, відкрито більш ніж 350 стоянок первісних людей, знайдених дослідником в басейні Сіверського Дінця. М.В. Сібільов зібрав дуже багату колекцію кам’яних знарядь праці та інших речей з побуту первісної людини. Почавши з вивчення далекого минулого нашого краю, Микола Вікентійович розширює хронологічні рамки своїх досліджень. У нього накопичується матеріал по історії краю в період давньоруської держави, він розшукав документи, що розкривають особливості нового заселення краю в XVII столітті, збирає документи і матеріали по історії Ізюмського слобідського козачого полку та Ізюмського гусарського полку.

           Зібраний матеріал був настільки цікавим і різноманітним, що викликав цікавість міської влади, перед якою М.В.Сібільов поставив питання про створення в Ізюмі музею. 14 січня 1920 року М.В.Сібільов був призначений директором і зберігачем Ізюмського музею. А 20 травня 1920 року музей було відкрито для відвідувачів.

  

 

           Для вивчення історії краю М.В.Сібільов залучає відомих вчених. На Ізюмщині працюють археологічні експедиції під керівництвом відомих вчених – професора А.С. Федоровського, професора П.П.Єфименко, віце-президента Українського археологічного комітету С.С. Гамченко. Працюючи в експедиціях М.В.Сібільов одночасно проводить і власні дослідження. Завдяки його енергії в 1923 році в Ізюмі побачила світ брошура «Труды экспедиции для изучения Изюмского края под руководством профессора Федоровского». В Ізюмському видавництві виходять чотири випуски всесвітньо відомих «Древностей изюмщины». В 1928 році видаються «Очерки по истории и доистории Изюмского края», а в 1930 – краєзнавча збірка «Изюмщина».

           Крім того, одним з головних напрямків роботи музею стає порятунок культурних цінностей, яким в наслідок подій громадянської війни, ареною яких стала Ізюмщина, загрожувала небезпека. Вдалося врятувати частину архіву міського врядування, до музею збирались книги, картини, твори прикладного мистецтва з поміщицьких маєтків. В музей був переданий портрет відомого громадського діяча XVIII століття А.А.Самборського кісті відомого італійського портретиста XVIII Ж.Б.Лампі, інші коштовні речі з маєтків Малиновських, Розена, Вольховських, Напрестольне Євангеліє в срібному з позолотою окладі, видання 1707 року, військові нагороди козаків Ізюмського полку та багато іншого.

           В музеї відкриваються відділи історії, природи, побуту, сільського господарства та місцевої промисловості. Проводяться метеорологічні, гідрометричні спостереження, розширяється культурно-освітня робота.

  

 

         На жаль, непоправних втрат зазнав Ізюмський краєзнавчий музей в роки Другої Світової війни. Під час бойових дій і окупації краю німецько-фашистськими військами безповоротно була втрачена частина музейної колекції. Зруйновано було і приміщення музею. Але працівникам музею вдалося врятувати найбільш цінні експонати, які в подальшому стали основою нової музейної колекції.

    

 

         Нині у музеї нараховується близько дванадцяти тисяч одиниць зберігання основного музейного фонду. В музеї зберігається Напрестольне Євангеліє в срібному з позолотою окладі – дарунок Петра Першого Ізюмському Преображенському собору, видання 1707 року; чудова нумізматична колекція, в якій досить багато рідкісних монет; археологічна колекція, в яку входять експонати з колекції М.В.Сібільова; живописні твори: етюди С.І.Васильківського, картини М.Федорова, В.Забашти, Ф.Коган, І.Плисса та багато інших раритетних речей.

          Фонди музею постійно поповнюються і вивчаються. Мешканці міста і району часто звертаються до музею з цікавими знахідками, сімейними реліквіями і передають їх до фонду музею. При музеї діє клуб краєзнавців, що продовжує традиції Миколи Вікентійовича Сібільова, ім'я якого з 2009 року носить Ізюмський краєзнавчий музей. Наукові дослідження працівників музею і краєзнавців періодично видаються в збірці “Альманах «Ізюмщина».

         В Ізюмському краєзнавчому музеї імені М.В.Сібільова демонструються виставки:

           «Доісторія і історія рідного краю»;

          «Дорогами Другої Світової війни»;

          «Ізюм — повітове місто»;

          «Мальовнича Ізюмщина»;

          фотовиставка «Ізюм з висоти пташиного польоту»;

           Завітавши в Ізюмський краєзнавчий музей імені М.В.Сібільова, ви зможете не тільки ознайомитися з історією міста і краю, але й замовити оглядову чи тематичну екскурсію.

  

 

  

          Про інтерактивні заходи в музеї

          Музей — це важливий осередок освіти і навчання, оскільки саме він забезпечує доступ до національної культурної та природної спадщини людям різного фаху та віку. Музей надає відвідувачам інтерактивну, предметну та ідейну базу для глибшого пізнання своєї етнічної ідентичності та всього світу.

         Важливе місце серед перспективних напрямків сучасної педагогіки посідає музейна педагогіка, яка сприяє всебічному розвитку особистості, активному пізнанню навколишнього світу. Адже музейні заняття з використанням музейної експозиції по праву вважають унікальним засобом навчання: тільки тут музейні предмети дають можливість доторкнутися до навчального матеріалу різних напрямків.

        В Ізюмському краєзнавчому музеї розроблені та проводяться цілий ряд інтерактивних заходів для дітей та підлітків.

        Для учнів початкових класів у залі “Природа рідного краю” проводяться інтерактивні заходи: “Подорож лісовими стежками”, “Блакитні перлини Ізюмщини”, “Етапи розвитку життя на Землі”, “Кожна пташка свій голос має”, “Корисні копалини рідного краю”, “Ліс як єдина екосистема”.


 

 

          На базі виставки “З Україною в серці разом до Перемоги”: “Козацькому роду нема переводу”, “Ізюмські козаки: військові походи та побут”, основна мета яких на основі експонатів, які зберігаються та експонуються у музеї, макету Ізюмської фортеці, предметів побуту козацької доби дати загальне уявлення про історію слобідського козацтва та Ізюмського слобідського козачого полку, виховання почуття гордості за свій народ та поважного відношення до національних традицій. Інтерактивна екскурсія “Кроки до Перемоги” шляхом використання музейних предметів, хроніки боїв за Ізюм в 1943 році, звукових ефектів дає можливість емоційно сприймати трагічні і героїчні події війни. Під час бесіди школярі мають можливість розповісти про своїх прадідів та прабабусь, зачитати листи з фронту, показати фотографії, нагороди, які зберігаються в сім'ї. Основна мета заходу — виховання поваги до подвигу захисників Вітчизни.

  

 

         На базі виставки “Доісторія і історія Ізюмщини” проводяться музейні заняття “Наука археологія. Археологічні предмети в музеї”, під час яких школярі в доступній формі з використанням елементів гри на прикладі археологічної музейної колекції мають можливість не тільки ознайомитися зі знаряддями праці первісної людини та іншими археологічними предметами, але й зрозуміти, що вивчає археологія, а також важливість вірної атрибуції археологічних знахідок для вивчення історії краю. Музейне заняття “Збудуймо пам'яті негаснучий собор” знайомить з трагічною сторінкою історії нашого народу — голодомором 1932-1933 рр.

        Інтерактивні заходи “Святкові вечорниці”, “Новорічна подорож у часі” знайомлять з історією виникнення свята Новий рік, обрядами, звичаями, віруваннями населення Слобідської України.